pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 lipca 2021
  • wyświetleń: 1171

Profil gięty: cechy wykonania i zastosowania

Materiał partnera:

Profil gięty to produkt metalowy o określonym kształcie. Materiał jest produkowany przy pomocy specjalnych urządzeń technologicznych. Takich profili jest ogromna liczba: narożniki, kanały i inne elementy. Wszystkie są używane w budownictwie.

Do produkcji profili giętych wykorzystywane są następujące materiały: mosiądz, miedź, aluminium, brąz, stal, cynk. Pryncypialnie takie elementy nie wymagają dodatkowej obróbki. Po wyprodukowaniu produkt może być używany praktycznie natychmiast. Do produkcji takiego materiału są używane dwie metody: profilowanie fragmentaryczne i ciągłe. W pierwszym przypadku surowy materiał jest najpierw cięty na określone kawałki, a następnie przetwarzany na maszynie. Druga opcja polega na podejmowaniu działań w odwrotnej kolejności.

profil gięty


Te metody, którymi wykonuje się gięty profil, pozwalają na zmniejszenie wartości jego produkcji i oszczędność metalu. Jakość elementów pozostaje wysoka, a odsetek błędów produkcyjnych znacznie się zmniejsza. Sprzęt używany do wykonania tego materiału ma zadowalającą cenę, również można go wykonać samodzielnie. Maszyny pozwalają na bardzo dokładne regulacje, dzięki czemu profil ma wymagany rozmiar i kształt. Ponieważ metal podlega minimalnej obróbce i jest prawie nieuszkodzony, pozostaje odporny na rdzę i korozję.

Produkcja takiego materiału jak profil gięty ma swoje zalety:
  • możliwość produkowania długich elementów;
  • powłoka przedmiotu obrabianego nie ma znaczenia;
  • wysoka wydajność;
  • możliwość łączenia procesu gięcia ze spawaniem, wykrawaniem otworów.


Praktyczne zastosowanie profilu dzisiaj jest zyskowne i uzasadnione ekonomicznie. Szczególnie materiał ten znajduje zastosowanie w budownictwie niskim: do tworzenia szkieletu budynku. Konstrukcja ma wymagany rozmiar, jest bardzo mocna i stabilna. Dodatkowo budynki są chronione przed skutkami zmian temperatury, procesami biologicznymi.

Profil gięty jest skutecznie wykorzystywany do produkcji elewacji wentylowanych, konstrukcji piętr mansardowych. Dzięki temu materiałowi można znacznie zmniejszyć ciężar konstrukcji i jej nacisk na fundament. Ponadto profil jest bardzo dostępny cenowo: koszt elementów jest dość niski, koszty transportu są zmniejszone, montaż jest prosty i szybki.

Najczęściej stosowanymi elementami profilu są kanały i narożniki. Pierwsze są wykorzystywane do budowy jakichkolwiek budynków, ponieważ są w stanie wzmocnić konstrukcję. Na przykład prezentowany materiał można wykorzystać przy budowie garażu do budowy skrzynki bramowej lub jako belka nośna.

Narożniki są często wykorzystywane przy tworzeniu ogrodzeń, furtek i innych konstrukcji. Oczywiście istnieją inne rodzaje profili giętych, które znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich sferach ludzkiej działalności.